Anemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dolaşımdaki oksijen taşıyan eritrositlerin (kırmızı kan hücresi) sayısının azalmasına ve eritrosit içinde oksijeni bağlayıp taşıyan hemoglobin değerlerinin düşmesine anemi (kansızlık) denir. Anemi, erişkin erkeklerde hemoglobin değerinin 13,5 gr/dl, hemotokrit değerinin %41 in altında; erişkin kadınlarda hemoglobin değerinin 12 gr/dl, hemotokrit değerinin %36 nın altında olmasıyla tanımlanan hastalıktır.

Tiroid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid bezi vücudumuzun boyun alt orta bölgesinde bulunan ortalama 20 gr ağırlığında kelebek şeklinde hormon üreten bir organdır.Tiroid hormonları, vücudumuzun ısı, uyku-uyanıklık, zeka ve fiziksel aktivitelerini, dolaşım ve sindirim sistemini etkiler, metabolizmayı düzenler ve hızını kontrol eder.

Diyabet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kuruluğu, yeme veya iştahsızlık, çok su içme, çok idrara çıkma, kilo kaybı, bulanık görme, ayaklarda uyuşma, karıncalanma- yanma, idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, kaşıntı, ciltte kuruma, yorgunluk, yemek sonrası uyku hali şikayetleri ile belirti veren kan şekerinin yüksek olduğu klinik tabloya diyabete mellitus yani şeker hastalığı denir. Şeker hastalığı kronik metabolik bir hastalıktır.Toplumda görülme sıklığı %13 dür. Görülme sıklığı her geçen yılda artmaktadır.